homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-10


#172 2009-10-20 16:52:32

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Aaaaaaa, atunci nu stiu big_smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#173 2009-10-20 20:54:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

anne, oricum... sa stii ca la nasterile induse exista si o mare posibilitate ca totul sa se incheie cu cezariana... nu mai stiu care era explicatia. deci tre sa fii pregatita psihic si pt asta (ca toate dintre noi, de altfel, ca nu se stie niciodata...)

love_t, ea se refera la nasterea indusa... adica iti baga medicul in perfuzie ceva pe baza hormonala, care sa iti declanseze contractiile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#174 2009-10-21 13:33:59

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Asta cu kk e nasol.
Chiar daca am nascut prin cezariana, am patit-o dupa, a 2 a zi ,cand m-am stricat la stomac si am dat in diaree. partea nasoala e ca nu ma puteam misca ca inca nu trecuse anestezia  sad
Contractii am avut, destule din saptamana 30, chiar de-alea dureroase. si culmea, abia mi se rupsese apa si eu aveam contractii la 5 min, dar nu ma tavaleam de durere. Asta nu am inteles-o nici acum.....

Si am 48,7 kg  lol Cand m-a vazut sotul iar ca-mi ies oasele de la sold in afara si-a pus mainile in cap....el credea ca o sa ma ingras dupa si nu se vor mai vedea  rotfl2 Cica iar pune mana pe oase  big_smile
Si apropo de mameloane, am vazut si eu la o prietena ca s-au inchis la culoare...de ce oare?
Ale mele sunt roz toata ziua. nustiu


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#175 2009-10-22 14:09:32

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

cicaa se inchid la cul ca sa vada bb ... ca ei disting umbre, dar daca e mai inchis la cul il distinge mai bine...asa am gasit eu o explicatie  smile ...nici la mine nu sunt f inchise, am vazut la o prietene....ffff inchise la cul


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#176 2009-10-22 15:35:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

yikes  nu depinde de pigment? adica daca am tenul mai deschis, vor ramane roz, nu?  yikes sper din suflet sa fie in functie de pigment  yikes

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2009-10-22 17:14:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

fleurette a scris:

cicaa se inchid la cul ca sa vada bb ... ca ei disting umbre, dar daca e mai inchis la cul il distinge mai bine...asa am gasit eu o explicatie  smile ...nici la mine nu sunt f inchise, am vazut la o prietene....ffff inchise la cul

va ce faza.... si cand incep sa vada normal, atunci?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#178 2009-10-22 17:30:12

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

tu credeai ca bebelusii vad normal inca de la nastere?
Uite ce am gasit
Desi din punct de vedere fizic ochii unui nou-nascut sunt capabili sa vada perfect, el nu poate sa focalizeze la mai mult de 20 cm distanta (care este distanta aproximativa intre fata lui si a mamei in timpul alaptatului), deoarece inca nu stie sa-si acomodeze privirea cu distanta. Inainte de 3 luni nu va reusi sa distinga fizic pe mama de ceilalti din jur. Dar celelalte simturi: auzul, atingerea, mirosul, foarte strans legate intre ele, il vor ajuta ca inca din a 3-a zi pruncul sa-si recunoasca mama. Nou-nascutul poate distinge ziua de noapte, isi va inchide ochii la lumina puternica si ii va redeschide in penumbra, de aceea este bine ca lumina ce-l inconjoara sa nu fie foarte puternica sau prea apropiata. Veti observa ca inca de la nastere il atrag obiectele stralucitoare. In urmatoarele luni, vederea se va imbunatati si bebelusul va fi atras de obiectele mari, cu margini perfect conturate si avand culori contrastante, iar mult timp si-l va petrece studiind spatiul din jurul lui. In jurul a 2 luni bebelusul va putea distinge cateva detalii, cum sunt diferentele dintre culori sau forma fetelor, sau diferentele intre obiectele plane si cele voluminoase. La 3 luni bebelusul va stii sa deosebeasca forma concava de cea convexa si va putea sa vada la fel de bine ca un adult. Intre 6 si 9 luni va reusi sa vada pana la 6 m distanta, iar la aproape 1 an va reusi sa vada perfect, la distante mari ca si un adult.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#179 2009-10-22 21:10:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

sincer... da tongue rodnar ms de info big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#180 2009-10-22 22:47:31

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Stii ce amuzant e?  rotfl2
Eu o vedeam pe a mea ca nu putea sa ma vada daca eram departe si incerca saraca sa vada ceva.
Apoi cand a inceput sa vada mai bine, a fost si mai tare rotfl
Face niste ochi maaaari si se uita pe pereti rotfl2


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#181 2009-10-23 09:28:52

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Hai mai, fetelor... eu am prietene care au nascut natural si n-au avut probleme cu caca... pt ca iti face clisma obligatoriu inainte de orice interventie ( nastere, operatie de hernie bla bla ); cel putin asa stiu de cate ori am fost eu cu diversi prin spitale ( tata, socrii, sotul...); si chiar dak nu-ti face clisma ( sa zicem ca se intampla...) nu e obligatoriu sa faci pe masa.

Eu cred ca asta se intampla femeilor care nu ajung la spital la timp pt clisma, adica inconstiente/fricoase ( "lasa, ce dak am contractii dureroase si am vz si dopul.. mai stau putin acasa" ) sau neinformate ( "hhmmm, ce-o fi secretia asta gelatinoasa?..." - dopul ); pai cumnata-mea are o ruda care a ajuns la spital cu capul copilului aproape intre picioare! Ca cica "de unde sa stiu eu cand tb sa nasc, ce eu mai stiu cand am ramas??" - asta era una de la tzara ( pardon ), care nu mergea nici la ecografii si nici nu s-a deranjat sa tina cont cand anume a ramas.......; dak le intrebam pe mamele noastre, sigur nici ele nu au ajuns tocmai la timp... pe vremea aia nu era atata informatie, ori acum pe toate forumurile de specialitate scir de dopul gelatinos, de contractii la 10 min etc, deci noi chiar nu ar trebui sa ne facem probleme.

Mie nu mi-ar fi jena sa scriu pe forum dak as pati asta; as scrie ca un sfat pt toate fetele - nu mancati aia, cereti clisma etc, ca uite eu ce am patit... mi se pare ceva f important si cred ca suntem destul de mature incat sa lasam jena deoparte... .


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#182 2009-10-23 12:07:39

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

In anglia nu se fac clisme ... maresc intensitatea contractiilor si nu se considera necesare...

Offline

 

#183 2009-10-23 13:32:47

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

passenger a scris:

yikes  nu depinde de pigment? adica daca am tenul mai deschis, vor ramane roz, nu?  yikes sper din suflet sa fie in functie de pigment  yikes

Imi pare rau sa te dezamagesc dar eu sunt alba ca branza si aveam mameloanele rozalii pana acum. Dar la 3-4 luni si-au schimbat culoarea intr-un maroniu inchis, inchis. Nu-mi place nici mie, de asta intrebam daca isi mai revin vreodata ...


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#184 2009-10-23 14:24:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Crssy85 a scris:

Hai mai, fetelor... eu am prietene care au nascut natural si n-au avut probleme cu caca... pt ca iti face clisma obligatoriu inainte de orice interventie ( nastere, operatie de hernie bla bla ); cel putin asa stiu de cate ori am fost eu cu diversi prin spitale ( tata, socrii, sotul...); si chiar dak nu-ti face clisma ( sa zicem ca se intampla...) nu e obligatoriu sa faci pe masa.

Eu cred ca asta se intampla femeilor care nu ajung la spital la timp pt clisma, adica inconstiente/fricoase ( "lasa, ce dak am contractii dureroase si am vz si dopul.. mai stau putin acasa" ) sau neinformate ( "hhmmm, ce-o fi secretia asta gelatinoasa?..." - dopul ); pai cumnata-mea are o ruda care a ajuns la spital cu capul copilului aproape intre picioare! Ca cica "de unde sa stiu eu cand tb sa nasc, ce eu mai stiu cand am ramas??" - asta era una de la tzara ( pardon ), care nu mergea nici la ecografii si nici nu s-a deranjat sa tina cont cand anume a ramas.......; dak le intrebam pe mamele noastre, sigur nici ele nu au ajuns tocmai la timp... pe vremea aia nu era atata informatie, ori acum pe toate forumurile de specialitate scir de dopul gelatinos, de contractii la 10 min etc, deci noi chiar nu ar trebui sa ne facem probleme.

Mie nu mi-ar fi jena sa scriu pe forum dak as pati asta; as scrie ca un sfat pt toate fetele - nu mancati aia, cereti clisma etc, ca uite eu ce am patit... mi se pare ceva f important si cred ca suntem destul de mature incat sa lasam jena deoparte... .

corect, asa zic si eu tummenupp (acu vom vide ce povestim "dupa" big_smile)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#185 2009-10-23 14:39:48

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

anne85 a scris:

passenger a scris:

yikes  nu depinde de pigment? adica daca am tenul mai deschis, vor ramane roz, nu?  yikes sper din suflet sa fie in functie de pigment  yikes

Imi pare rau sa te dezamagesc dar eu sunt alba ca branza si aveam mameloanele rozalii pana acum. Dar la 3-4 luni si-au schimbat culoarea intr-un maroniu inchis, inchis. Nu-mi place nici mie, de asta intrebam daca isi mai revin vreodata ...

E posibil sa conteze si pigmentul
La mine s-u innegrit putin inainte sa nasc, spre sfarsitul sarcinii, dar acum sunt roz ca inainte. Iar eu sunt alba, alba. big_smile

Apropo de auz si vaz....cred ca al meu vede ceva, ca se tot uita pe sus pe sifonier unde avem noi niste cutii, in vitrina unde avem pahare si cel mai tare la Tv, dupa care intoarce si capul. E foarte atent acolo  lol
Si am observat ca e atent cand e cineva strain si se apropie de el si aude vocea, Se uita si studiaza. Iar cand aude voce de copil rade.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#186 2009-10-23 15:11:38

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Love,tu ai nascut in Grecia parca?Si ti-au facut cezariana la cerere,fara sa existe motive temeinice?
Pass,eu stiu doua tipe care au facut mai mult de 2 cezariene:una,cadru medical,chirurg internist,3,si alta,4,si ultimei,dr i-a spus,glumind desigur,ca poate sa mai faca vreo 4.
Soare,ai nascut in Anglia?Cezariana?

Offline

 

#187 2009-10-23 16:26:45

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

tasha, la mine a fost cezariana de urgenta .. de ce te intereseaza ?
Si eu cunosc pe cineva cu 3 cezariene, 3 baietii .. nu a mai facut copii pt ca are 2 operatii pe creier. si pe inca o tipa cu 4 fete, 4 cezariene .. si doctorul i-a spus la a 4a sarcina ca e  ultima.

Offline

 

#188 2009-10-23 17:08:36

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

tasha2007 a scris:

Love,tu ai nascut in Grecia parca?Si ti-au facut cezariana la cerere,fara sa existe motive temeinice??

Da, cred ca 90% din femeile de aici apeleaza la cezariana, din varii motive: teama, comoditate, etc.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#189 2009-10-23 17:57:12

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mie nu mi-e jena sa recunosc ca am patit faza cu caca,am mai scris undeva pe forum despre asta.Bine,nu a fost decat foarte putin,pentru ca nu prea mancasem in ultimele 24 de ore inainte de nastere,iar inainte de a pleca la maternitate mi-am pus un supozitor cu glicerina.Totusi,a mai ramas ceva pe acolo,caci atunci cand statea moasa cu mine si imi zicea sa imping,mi-a zis la un moment dat ca se vede capul copilului.Doctorul a intrebat-o:"Cum stati acolo?",iar ea a raspuns :"Stam foarte bine,se vede capul;i-au venit si fecale",la care doctorul a zis:"Foarte bine,foarte bine,asta inseamna ca impinge cum trebuie".Nu am avut timp sa mi sa faca rusine,ca tocmai aveam alta contractie,iar moasa imi zicea sa imping.Eu nu cunosc decat o tipa care a nascut normal si i s-a facut clisma,si asta a nascut intr-o clinica particulara ;in rest,NICIUNEIA dintre cunostintele mele nu i s-a facut clisma.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#190 2009-10-23 21:34:35

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

love_t a scris:

Stii ce amuzant e?  rotfl2
Eu o vedeam pe a mea ca nu putea sa ma vada daca eram departe si incerca saraca sa vada ceva.
Apoi cand a inceput sa vada mai bine, a fost si mai tare rotfl
Face niste ochi maaaari si se uita pe pereti rotfl2

ai mei de acum au mom cand fac ochii mari cat cepele si se mira ... de zici ca cine stie ce au vazut ... ma bufneste si rasul cand vad ce fata au  rotfl


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.